plbgcsdanlenetfrdehuitkklvltnororuskessvuk

Rucewo (dawniej Rotzung) Wyróżniony

Rotzung, Gutshaus, Gartenseite  1934 r. Rotzung, Gutshaus, Gartenseite 1934 r.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Przed przybyciem Krzyżaków tereny obecnego Rucewa należały do szczepu pruskiego Geriów. W czasach krzyżackich ziemie te nadawane były Prusom, w zamian za daniny i wystawienie uzbrojonego rycerza, który musiał stanąć na wezwanie zakonu. Pierwszymi ich właścicielami był Skypelon, następnie Lutyne i jego brat Warpune. Na pocz. XVIII w ziemie te wyludniły się całkowicie na skutek zarazy w 1709 r. Później zaczęli się tu pojawiać polscy osadnicy. Wieś wzmiankowana w dokumentach z roku 1712, jako wieś szkatułowa na trzech włókach. W roku 1782 we wsi odnotowano cztery domy, natomiast w 1858 w 6 gospodarstwach domowych było 55 mieszkańców. Dwór i majątek należały prawdopodobnie do znanej w Rucewie rodziny Gotowców. W latach 1937-39 było tu 56 mieszkańców. W latach 1945-46 wieś nazywała się Rozciąg. Po wojnie w domu (który spłonął w latach 80-tych) nieopodal dworu, mieszkał znany aktor Zenon Nocoń.

Opis

Dwór o zwartej bryle, parterowy z mieszkalnym poddaszem, kryty mansardowym, czterospadowym dachem. Budynek posiada cztery wystawki, zarówno w elewacjach jak i w szczytach.
Park

Park z końca XIX w. o pow. około 1,5 ha. Założony prawdopodobnie razem z powstaniem dworu. Leży na zróżnicowanym terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Park zaniedbany na skutek niekontrolowanego wyrębu, oraz rozrostu samosiewów krzewów i drzew liściastych.

 

autor: Marek Kujawa

Powrót na górę